E2E-X10F1 5M
Product Categories
KANG DA ELECTRONICS CO.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
E2E-X10F1 5M
Category : Sensors, Transducers Proximity Sensors
Indicator : LED
Product Status : Obsolete
Shielding : Shielded
Sensor Type : Inductive
Package : Bulk
Series : E2E
Response Frequency : 400Hz
Termination Style : Wire Leads
Mfr : Omron Automation and Safety
Output Type : PNP-NO, 3-Wire
Material - Body : Nickel-Plated Brass
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Sensing Distance : 0.394" (10mm)
Package / Case : Cylinder, Threaded - M30
Voltage - Supply : 10V ~ 30V
Ingress Protection : IP67
Description : PROXIMITY SENSOR STANDARD
Model Number : E2E-X10F1 5M
Contact Now
Inductive Proximity Sensor 0.394" (10mm) IP67 Cylinder, Threaded - M30